امروز: دوشنبه 8 خرداد 1402

موسسه علم و هنر میثاق

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و اسلواکی

با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ثبت:31214

 • تلفن

  ۸۱ ۲۱ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

 • فاکس

  ۴۸ ۲۲ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

 • ایمیل

  paziresh.tahsili@gmail.com

تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا بیشتر به جاذبه های توریستی و همچنین تیم های معروف فوتبالیش شهرت دارد. اما این کشور دانشگاه های معتبری نیز داشته که همه ساله میزبان دانشجویان نخبه ای از  سراسر دنیا می باشد. در سالهای اخیر به علت شرایط مناسب تحصیل در اسپانیا به ویژه از نظر شهریه و اعتبار بالای دانشگاه های این کشور، دانشجویان ایرانی زیادی نیز داوطلب تحصیل در این کشور بوده اند. در حقیقت با تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور عضو اتحادیه اروپا می توان از امکان کار پس از تحصیل در کشورهای این اتحادیه برخوردار شد. هزینه های تحصیل در این کشور نیز در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی و به ویژه کشورهای انگلیسی زبان بسیار پایین است، این در حالی است که دانشگاه های اسپانیا از معتبرترین دانشگاه های اروپا و جهان به حساب می آیند. در این مطلب به شرایط تحصیل در اسپانیا می پردازیم

 • تحصیل در اسپانیا
 • هزینه تحصیل در اسپانیا
 • تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در اسپانیا

همانطور که ذکر شد از اصلی ترین مزایای تحصیل در این کشور اروپایی، مناسب بودن هزینه تحصیل در اسپانیا نسبت به سایر کشورهاست. در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه ‌ای بین ۶۸۰ تا ۱۲۸۰ یورو در سال دارد. در دانشگاه های خصوصی این کشور این رقم بین ۵۵۰۰ تا ۱۸ هزار یورو در سال است. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌ های این کشور نیز حدود ۷۰۰ یورو در سال ‌می باشد. طول دوره های تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی در اکثر رشته ها حدود ۴ سال، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال، در مقطع دکترا حدود ۵ سال و در رشته پزشکی ۶ سال می باشد.

همچنین علاوه بر هزینه تحصیل در اسپانیا هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور نیز باید از قبل در نظر گرفته شود که به طور میانگین حدود ۵۰۰ یورو در شهرهای بزرگ همچون بارسلونا و مادرید می باشد. این هزینه در بر گیرنده هزینه ‌های اجاره مسکن، آب، برق، گاز، موبایل و ارتباطات، حمل و نقل، خورد و خوراک و و لوازم التحریر می باشد.

مانند سایر کشورهای اروپایی دانشجویان در کشور اسپانیا نیز می توانند در حین تحصیل خود ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام داده و بخشی از هزینه تحصیل در اسپانیا و هزینه های زندگی دانشجویی خود در این کشور را از این راه تامین نمایند.

 

شرایط سنی تحصیل در اسپانیا

یکی از سوالاتی که همواره برای مشتاقان تحصیل در اسپانیا وجود دارد این است که شرایط سنی تحصیل در اسپانیا به چه صورت است؟ بر اساس قوانین اسپانیا که مانند سایر کشورهای اروپایی است، هیچ گونه محدودیت سنی برای اعطای پذیرش به دانشجویان در هیچ مقطع تحصیلی وجود ندارد و دانشجویان می توانند در هر سنی وارد مقاطع تحصیلی متناسب با رزومه  تحصیلی خود شوند. اما نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که در بسیاری از دانشگاه ها در زمینه گپ تحصیلی سخت گیری می شود. همچنین موضوع زیاد بودن مدت زمان گپ تحصیلی می تواند از علل عمده در رد شدن ویزای دانشجویی افرادی که حتی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور شده باشند، شود. برای دستیابی به موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی، نباید بیش از ۵ سال از آخرین مقطع تحصیلی فرد گذشته باشد. تجربه نشان داده بر اساس پرونده‌ هایی که در سال های اخیر موفق به اخذ پذیرش و همچنین ویزای دانشجویی کشور اسپانیا شده اند، حداکثر سن که برای ورود به دانشگاه ها در این کشور موفق به اخذ پذیرش شده است، ۲۶ سال برای مقطع کارشناسی، ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و ۴۵ سال برای مقطع دکترا تخمین زده می ‌شود.

 

تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی

زبان اسپانیایی از زبان های نسبتاً رایج و مرسوم در دنیا به شمار می ‌رود. بیشتر دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در این کشور اروپایی را دارند ترجیح می دهند به دوره های تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی وارد شوند. اما همان طور که پیشتر ذکر شد در اکثر دانشگاه های این کشور دوره های معدودی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شود. دوره های تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف این کشور پرتعداد است و در مقطع دکترا نیز اکثر دوره‌ ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان ایرانی مشتاق تحصیل در اسپانیا در صورتی که برای ورود به این دوره ها بتوانند پذیرش بگیرند، به هیچ وجه نیازی به یادگیری زبان اسپانیایی نخواهند داشت.

 

تحصیل پزشکی در اسپانیا

می دانیم که در میان جوانان ایرانی تب بالایی برای تحصیل در رشته پزشکی و همچنین رشته های مرتبط با علوم پزشکی به ویژه دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد و به علت محدودیت ظرفیت دانشگاه های کشور بسیاری از آنان برای تحصیل چنین رشته هایی به خارج از کشور می روند. تحصیل پزشکی در اسپانیا یکی از گزینه های مناسب در کشورهای اروپایی برای این عزیزان به شمار می رود. به طور معمول اکثر متقاضیان تحصیل پزشکی در اسپانیا ابتدا وارد دوره های کالج در این کشور می شوند که به منزله دوره های پری مدیکال یا پیش دانشگاهی پزشکی است و طول این دوره ها نیز بین ۵ تا ۹ ماه است. در پایان دوره این افراد در آزمون ورودی دوره های تحصیل پزشکی در اسپانیا شرکت می کنند و در صورتی که نمره قبولی را اخذ کنند می توانند به دانشگاه های پزشکی این کشور وارد شوند.

اما ورود به دانشگاه ‌های این کشور به سادگی دوره‌ های تحصیل در کرواسی و تحصیل در اسلواکی در رشته پزشکی نیست و به علت بالاتر بودن اعتبار و رتبه دانشگاه های اسپانیا آزمون ورودی نیز بسیار سخت تر و رقابتی تر است. افرادی که به تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی و همچنین رشته هایی چون دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و سایر رشته های پیراپزشکی بپردازند، در پایان دوره تحصیلشان به علت معتبر بودن مدارک تحصیلی دانشگاه های این کشور در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بدون نیاز به معادل سازی مدارک تحصیلی خود می توانند در هر یک از این کشورها حتی کشورهای پیشرفته ای چون آلمان و اتریش مشغول به کار شوند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند و فارغ التحصیلان آن ها پس از بازگشت به ایران نیز در معادل سازی مدارک برای ورود به بازار کار مشکلی نخواهند داشت.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره از طریق شماره ذیل با موسسه علم و هنر میثاق تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را تکمیل فرمایید:

021-88662181

اینستاگرام ماکانال ما
مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top