امروز: یکشنبه 24 تیر 1403

موسسه علم و هنر میثاق

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و اسلواکی

با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ثبت:31214

  • تلفن

    ۸۱ ۲۱ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • فاکس

    ۴۸ ۲۲ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • ایمیل

    paziresh.tahsili@gmail.com

دانشگاه فدرال کازان روسیه

دانشگاه فدرال کازان که در منطقه ولگا در این کشور پهناور قرار گرفته یکی از بهترین دانشگاه های روسیه می باشد که همه ساله عده زیادی از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش و ورود به دوره های تحصیلی ارائه شده در آن اقدام می کنند. این دانشگاه که در زبان انگلیسی با نام Kazan (Volga region) Federal University شناخته می شود، در 17 نوامبر سال 1804 میلادی تاسیس شده و در طول بیش از 2 قرن، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی توسعه فراوانی یافته است. امروزه دانشگاه فدرال کازان روسیه که یک دانشگاه دولتی محسوب می شود، با بیش از 4400 عضو هیئت علمی و کادر آموزشی و پژوهشی به بیش از 50200 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه می نماید. بیش از 4000 دانشجوی بین المللی از بیش از 90 کشور از جمله کشور عزیزمان ایران مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند.

  • دانشگاه فدرال کازان روسیه

شهر کازان روسیه

همان طور که ذکر شد، دانشگاه فدرال کازان روسیه اصلی ترین مرکز آموزشی جمهوری تاتارستان روسیه است که در شهر کازان، مرکز این جمهوری واقع شده. از این رو لازم دیدیم به معرفی شهر کازان روسیه نیز بپردازیم. شهر کازان روسیه یا همان قازان، هشتمین شهر پرجمعیت روسیه است که در محل تلاقی رودهای ولگا و قازانکا در بخش اروپایی روسیه واقع شده است. در آوریل ۲۰۰۹، لقب رسمی پایتخت سوم فدراسیون روسیه برای این شهر در نظر گرفته شد و در سال 2009 نیز به عنوان پایتخت ورزشی کشور روسیه نامیده شد. از نظر جغرافیایی، شهر کازان روسیه در فاصله 797 کیلومتری مسکو در بخش شرقی روسیه اروپایی قرار گرفته است. در زبان تاتاری، معنای قازان، دیگ می باشد. به این علت این اسم را روی این شهر نهادند که شهر اولیه روی تپه ای دیگ مانند بنا شده بوده است.

مسجد قل شریف که در سال 2005 در سالگرد 1000 سالگی شهر قازان در این شهر ساخته شد، بزرگ ترین و با شکوه ترین مسجد روسیه و احتمالا کل قاره اروپا می باشد و از جاذبه های گردشگری شهر کازان روسیه به حساب می آید. همچنین کرملین قازان که بخش اصلی ارگ های تاریخی تاتارستان است در شهر قازان واقع شده و از سال 2000 جزو میراث جهانی یونسکو به حساب می آید. این ارگ تاریخی به دستور ایوان مخوف بنا شده است. بیش از 52 درصد جمعیت این شهر را تاتارها و 36 درصد را روس ها تشکیل می دهند. هر دو زبان روسی و تاتاری در جمهوری تاتارستان و شهر کازان تکلم شده و هر دو به عنوان زبان های رسمی به شمار می روند.

 

شرایط ورود به دانشگاه کازان روسیه

شرایط ورود به دانشگاه کازان روسیه برای تحصیل در رشته های مختلف، متفاوت می باشد. شهریه دانشگاه فدرال کازان روسیه نیز برای تحصیل در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف دارای تفاوت می باشد. بعنوان مثال برای تحصیل در اغلب رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان روسی می بایست شهریه ای بین 2100 تا 3100 دلار در سال پرداخت کرد. برای تحصیل در اغلب رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان روسی نیز باید شهریه ای بین 2400 تا 3900 دلار در سال پرداخت نمود. برای تحصیل دکتری در این دانشگاه چه به زبان روسی و چه به زبان انگلیسی، باید شهریه ای بین 2400 تا 3100 دلار در سال پرداخت نمود.

 

رتبه دانشگاه کازان

دانشجویان بین المللی برای انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود در خارج از کشور، معمولا رنکینگ های معتبر بین المللی همچون رنکینگ موسسه کیو اس را نیز ملاک عمل قرار می دهند. طبیعتا تحصیل در دانشگاهی که رتبه و اعتبار بین المللی بالاتری داشته باشد، مطلوب تمامی دانشجویان است. دانشگاه فدرال کازان روسیه همه ساله یکی از برترین دانشگاه های این کشور در رنکینگ های بین المللی محسوب شده و از رتبه بین المللی فاخری نیز برخوردار بوده است. برای تبیین بهتر این موضوع دانشگاه فدرال کازان روسیه را در یک دوره 4 ساله از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ بر اساس رتبه بندی موسسه کیو اس خدمتتان ارائه می نماییم.

بر این اساس در سال ۲۰۱۸ رتبه دانشگاه فدرال کازان روسیه در میان دانشگاه‌ های این کشور، 12 و در بین دانشگاه های دنیا بین 441 تا 450 بوده است. در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه رتبه 13 ام دانشگاه های برتر کشور روسیه را از آن خود کرده و با چند پله رتبه بین‌ المللی 439 را در میان دانشگاه ‌های برتر دنیا به دست آورده است. رنکینگ دانشگاه فدرال کازان روسیه در سال ۲۰۲۰ میلادی در میان دانشگاه‌ های این کشور 12 بوده و این دانشگاه با چندین پله صعود رتبه 392 دانشگاه های دنیا را از آن خود کرده است. در آخرین رتبه بندی اعلام شده توسط موسسه کیو اس برای سال تحصیلی ۲۰۲۱، رتبه دانشگاه فدرال کازان روسیه در میان دانشگاه‌ های دنیا با چندین پله رشد مواجه شده و به رتبه 370 رسیده است. در این سال این دانشگاه رتبه 13 ام دانشگاه برتر کشور روسیه به حساب می‌ آید.

رتبه دانشگاه فدرال کازان روسیه در رتبه بندی موسسه تایمز نیز در سال ۲۰۲۱ در میان دانشگاه‌ های دنیا رتبه ای بین 601 تا 800 را از آن خود کرده است. بر اساس رتبه بندی شانگهای که دیگر سیستم رتبه بندی معتبر دانشگاه های دنیا می باشد نیز رنکینگ دانشگاه فدرال کازان روسیه در سال 2018 و 2019، در رتبه ای بین 801 تا 900 در میان دانشگاه های دنیا طبقه بندی شده است. این دانشگاه در سال های 2020 رتبه ای بین 901 تا 1000 را در میان دانشگاه های دنیا از آن خود کرده است.

 

رشته های دانشگاه فدرال کازان روسیه

تنوع رشته های دانشگاه فدرال کازان روسیه بالاست و این رشته ها و دوره های تحصیلی متنوع در قالب دانشکده های این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شوند. لیست دانشکده های دانشگاه فدرال کازان روسیه به شرح زیر می باشد:

- موسسه زمین شناسی و فناوریهای نفتی

- موسسه علوم پایه پزشکی و زیست شناسی

- موسسه علوم محیطی

- موسسه شیمی

- موسسه عالی فناوری اطلاعات و سیستم های هوشمند

- موسسه ریاضیات محاسباتی و فناوری اطلاعات

- موسسه ریاضیات و مکانیک

- موسسه مهندسی

- موسسه فیزیک

- موسسه روابط بین الملل

- موسسه زبان شناسی و ارتباطات بین فرهنگی

- موسسه علوم اجتماعی و فلسفه و ارتباطات جمعی

- موسسه روانشناسی و آموزش

- دانشکده حقوق

- موسسه مدیریت، اقتصاد و امور مالی

- موسسه عالی کسب و کار (بیزینس)

دانشگاه فدرال کازان روسیه دارای بیش از 33 آزمایشگاه و کارگاه آموزشی و تحقیقاتی مجهز به مدرن ترین تجهیزات بوده و پژوهش های بسیار مهم و موثری به ویژه در زمینه شیمی، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی، محیط زیست و زمین شناسی در آن صورت می گیرد. این دانشگاه با بیش از 290 دانشگاه و موسسه آموزشی و پژوهشی از 64 کشور دنیا توافقنامه های همکاری آموزشی و پژوهشی دارد.

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه فدرال کازان روسیه

برای دانشجویان ایرانی که قصد دارند پس از دوره تحصیل در روسیه، به ایران بازگشته و در وطن خود مشغول به کار شوند، انتخاب دانشگاه از میان دانشگاههایی که در ایران مورد تایید هستند، الزامی است. برای تحصیل رشته های غیر پزشکی در خارج از کشور ، دانشجویان باید دانشگاهی که نام آن در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در همان سال قرار گرفته است را به عنوان دانشگاه محل تحصیل خود برگزینند و بر این اساس برای آنان دانشگاه فدرال کازان روسیه یک گزینه ایده آل است، زیرا در آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای سال تحصیلی 2020 2021 نام این دانشگاه به چشم می خورد.

می دانیم دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی و رشته های مرتبط با سیستم بهداشت و درمان در خارج از کشور را دارند، باید دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در همان سال تحصیلی که لیست آن ها در سایت این وزارتخانه منتشر می شود انتخاب نمایند تا در صورتی که پس از تحصیل به ایران بازگشته و قصد کار در وطن خود را داشته باشند، مدارک آنان در ایران قابل ارزشیابی باشد. بر اساس لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران برای سال تحصیلی 2020 2021، دانشگاه فدرال کازان روسیه، جزو دانشگاه های مورد تایید محسوب نمی شد. اما خوشبختانه برای سال تحصیلی 2021 2022 این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است. از این رو تحصیل پزشکی در دانشگاه فدرال کازان روسیه برای افرادی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیل خود به ایران بازگشته و به طبابت در وطن مشغول شوند گزینه مناسبی است و این افراد بدون مشکل می توانند مدارک اخذ شده در این دانشگاه را در ایران معادل سازی نمایند. همچنین با توجه به اینکه روسیه عضو کنوانسیون بولونیاست، مدارک تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور از جمله این دانشگاه در کلیه کشورهای اروپایی مورد تایید است. به عنوان مثال اگر فردی به تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه فدرال کازان پرداخته و مدرک زبان آلمانی نیز اخذ کند، بدون نیاز به طی کردن فرآیند معادل سازی مدارک تحصیلی علوم پزشکی در آلمان، می تواند مجوز کار در سیستم بهداشت و درمان این کشور را بدست آورد و مدارک وی در آلمان مورد تایید خواهند بود.

 

شماره تماس و آدرس شبکه های اجتماعی موسسه علم و هنر میثاق به شرح ذیل می باشد:

021-88662181
مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top