امروز: سه شنبه 15 اسفند 1402

موسسه علم و هنر میثاق

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و اسلواکی

با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ثبت:31214

  • تلفن

    ۸۱ ۲۱ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • فاکس

    ۴۸ ۲۲ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • ایمیل

    paziresh.tahsili@gmail.com

دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه

دانشگاه دوستی ملل مسکو که در زبان روسی با نام Российский университет дружбы народов و در زبان انگلیسی با نام People's Friendship University of Russia شناخته شده و با نام دانشگاه پاتریس لومومبا و دانشگاه رودن روسیه نیز شناخته می شود، در سال 1960 میلادی توسط مدیران آموزشی اتحاد جماهیر شوروی برای ارائه دوره های آموزش عالی به دانشجویانی از کشورهای جهان سوم تاسیس شد. تا پیش از سال 1992 و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این دانشگاه با نام دانشگاه پاتریس لومومبا به فعالیت می پرداخت و تمرکز آن بر روی گسترش آموزش عالی در میان جوانان کشورهای غیر متعهد بود. وجه تسمیه آن نام پاتریس لومومبا رهبر استقلال کشور کنگو بود که در طی کودتایی کشته شد. بیش از ۷۷۰۰۰ فارغ ‌التحصیل این دانشگاه در ۱۷۰ کشور جهان مشغول به کار هستند که از این میان بیش از 5500 نفر آنان دارای مدرک دکتری و بالاتر هستند. هم اکنون نیز دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه، بیشترین دانشجوی خارجی را در میان تمامی دانشگاه های کشور روسیه دارد.

  • دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه

طرحی در روسیه تدوین شده که به 5-100 شهرت دارد و برنامه ای بلند مدت برای قرار گرفتن 5 دانشگاه این کشور در میان 100 دانشگاه برتر دنیاست. دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه یکی از دانشگاه های شرکت کننده در این طرح می باشد و این خود نشان دهنده ارزش بالای تحصیل در این دانشگاه است.

در دهه 90 میلادی بیشترین توسعه کمی و کیفی در دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه اتفاق افتاد و دانشکده اکولوژی، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده فلسفی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشکده آموزش تازه سازی برای متخصصان مراقبت‌ های بهداشتی، پژوهشکده زبانهای خارجی، انستیتوی آموزش از راه دور، انستیتو تجارت و گردشگری میهمان نوازی و مؤسسه گرانش و کیهان ‌شناسی در این دانشگاه افتتاح شدند.

دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه در حال حاضر بیش حدود 22 هزار دانشجو دارد و با بیش از 5000 کادر اجرایی و آموزشی، به این افراد خدمات علمی، آموزشی و پژوهشی ارائه می نماید. طول دوره های تحصیل کارشناسی در این دانشگاه 4 سال، دوره های کارشناسی ارشد 2 سال، دوره های دکتری 2 تا 3 سال و دوره های پزشکی 6 سال می باشد.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه رودن

روال کار بدین صورت است که در ابتدای هر سال تحصیلی یعنی ماه سپتامبر، هزینه های تحصیل در دانشگاه رودن باید به حساب دانشگاه واریز شود. هزینه های تحصیل در دانشگاه رودن برای تحصیل در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است و به عنوان مثال دوره های پادفک و پیش دانشگاهی آن 4300 دلار در سال، دوره های کارشناسی بین 2800 تا 8650 دلار در سال، دوره های کارشناسی ارشد بین 2800 تا 8650 دلار در سال و دوره های دکتری بین 2900 تا 5300 دلار در سال شهریه دارند. به طور معمول یک دانشجو ماهی 300 تا 350 دلار نیز هزینه زندگی در مسکو را باید در نظر بگیرد.

 

رتبه دانشگاه رودن روسیه

دانشجویان بین المللی برای انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود در خارج از کشور، معمولا رنکینگ های معتبر بین المللی همچون رنکینگ موسسه کیو اس را نیز ملاک عمل قرار می دهند. طبیعتا تحصیل در دانشگاهی که رتبه و اعتبار بین المللی بالاتری داشته باشد، مطلوب تمامی دانشجویان است. دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه همه ساله یکی از برترین دانشگاه های این کشور در رنکینگ های بین المللی محسوب شده و از رتبه بین المللی فاخری نیز برخوردار بوده است. برای تبیین بهتر این موضوع دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه را در یک دوره 3 ساله از سال 2019 تا ۲۰۲۱ بر اساس رتبه بندی موسسه کیو اس خدمتتان ارائه می نماییم.

بر این اساس در سال 2019 رتبه دانشگاه رودن روسیه در میان دانشگاه‌ های این کشور، 14 و در بین دانشگاه های دنیا بین 446 بوده است. رتبه دانشگاه رودن روسیه در سال ۲۰۲۰ میلادی در میان دانشگاه‌ های این کشور با یک رده رشد، 13 بوده و این دانشگاه با چندین پله صعود رتبه 392 دانشگاه های دنیا را از آن خود کرده است. در آخرین رتبه بندی اعلام شده توسط موسسه کیو اس برای سال تحصیلی ۲۰۲۱، رتبه دانشگاه رودن روسیه در میان دانشگاه‌ های دنیا با چندین پله رشد مواجه شده و به رتبه 326 رسیده است. در این سال این دانشگاه با رشدی قابل توجه رتبه 9 ام دانشگاه های برتر کشور روسیه را نیز از آن خود کرده است. رتبه دانشگاه رودن روسیه در رتبه بندی موسسه تایمز نیز در سال ۲۰۲۱ در میان دانشگاه‌ های دنیا رتبه ای بین 801 تا 1000 را از آن خود کرده است.

 

رشته های دانشگاه دوستی ملل روسیه

تنوع رشته های دانشگاه دوستی ملل روسیه بالاست و این رشته ها و دوره های تحصیلی متنوع در قالب دانشکده های این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شوند. لیست دانشکده های دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه به شرح زیر می باشد:

- دانشکده کشت و فناوری

- دانشکده مشکلات پزشکی

- دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

- دانشکده مهندسی

- دانشکده پزشکی

- دانشکده داروسازی

- دانشکده علوم

- دانشکده زبانشناسی

- دانشکده محیط زیست

- دانشکده اقتصاد

- دانشکده حقوق

- دانشکده تحقیقات علمی گرانش و کیهان ‌شناسی

- دانشکده تحقیقات فنی و اقتصادی

- دانشکده زبان‌ های خارجی

- دانشکده اقتصاد جهانی و کسب و کار

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه رودن مسکو

برای دانشجویان ایرانی که قصد دارند پس از دوره تحصیل در روسیه، به ایران بازگشته و در وطن خود مشغول به کار شوند، انتخاب دانشگاه از میان دانشگاههایی که در ایران مورد تایید هستند، الزامی است. برای تحصیل رشته های غیر پزشکی در خارج از کشور ، دانشجویان باید دانشگاهی که نام آن در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در همان سال قرار گرفته است را به عنوان دانشگاه محل تحصیل خود برگزینند و بر این اساس برای آنان دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه یک گزینه ایده آل است، زیرا در آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای سال تحصیلی 2020 2021 نام این دانشگاه به چشم می خورد.

می دانیم دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی و رشته های مرتبط با سیستم بهداشت و درمان در خارج از کشور را دارند، باید دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در همان سال تحصیلی که لیست آن ها در سایت این وزارتخانه منتشر می شود انتخاب نمایند تا در صورتی که پس از تحصیل به ایران بازگشته و قصد کار در وطن خود را داشته باشند، مدارک آنان در ایران قابل ارزشیابی باشد. بر اساس لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران برای سال تحصیلی 2020 2021، دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه جزو دانشگاه های مورد تایید محسوب نمی شد. اما خوشبختانه برای سال تحصیلی 2021 2022 این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است. از این رو تحصیل پزشکی در دانشگاه رودن مسکو برای افرادی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیل خود به ایران بازگشته و به طبابت در وطن مشغول شوند گزینه مناسبی است و این افراد بدون مشکل می توانند مدارک اخذ شده در این دانشگاه را در ایران معادل سازی نمایند. همچنین با توجه به اینکه روسیه عضو کنوانسیون بولونیاست، مدارک تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور از جمله این دانشگاه در کلیه کشورهای اروپایی مورد تایید است. به عنوان مثال اگر فردی به تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه پرداخته و مدرک زبان آلمانی نیز اخذ کند، بدون نیاز به طی کردن فرآیند معادل سازی مدارک تحصیلی علوم پزشکی در آلمان، می تواند مجوز کار در سیستم بهداشت و درمان این کشور را بدست آورد و مدارک وی در آلمان مورد تایید خواهند بود.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه رودن مسکو به زبان انگلیسی سالی 9500 دلار و به زبان روسی سالی 8500 دلار است و طول این دوره های تحصیلی 6 سال است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه به زبان انگلیسی 9500 دلار در سال و به زبان روسی 8500 دلار در سال است و این دوره ها 5 ساله هستند. هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه نیز که به زبان روسی برگزار می شود 5000 دلار در سال است و این دوره ها نیز 5 ساله می باشند.

 

دانش آموختگان برجسته دانشگاه دوستی ملل روسیه

لیست بلندبالایی از دانش آموختگان برجسته دانشگاه دوستی ملل روسیه می توان ذکر نمود که هر یک در کشور خود به مدارج عالی رسیده اند و برخی از مشهورترین آن ها عبارتند از:

- ماهیندا راجاپاکسا: رئیس جمهور سابق کشور سری لانکا از سال 2005 تا 2015

- عمر بونگو: رئیس جمهور سابق گابن از سال 1867 تا 2009

- اولوسگون اوباسانجو: رئیس  جمهور سابق کشور نیجریه

- محمود عباس ابومازن: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از سال 2005 تا کنون

- تابو امبکی: دومین رئیس جمهور آفریقای جنوبی پس از نسلون ماندلا

- پورفیریو لوبو: رئیس جمهور سابق هندوراس از سال 2010 تا 2014

- دانیل اورتگا : رئیس جمهور نیکاراگوئه

- بهارات جاگدئو: رئیس جمهور سابق کشور گویان از سال 1999 تا 2011

- تامار بروچواشویلی: وزیر امور خارجه گرجستان

 

شماره تماس و آدرس شبکه های اجتماعی موسسه علم و هنر میثاق به شرح ذیل می باشد:

021-88662181
مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top