امروز: یکشنبه 24 تیر 1403

موسسه علم و هنر میثاق

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و اسلواکی

با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ثبت:31214

  • تلفن

    ۸۱ ۲۱ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • فاکس

    ۴۸ ۲۲ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

  • ایمیل

    paziresh.tahsili@gmail.com

بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی

رشته ایمونولوژی یا ایمنی شناسی از رشته های بسیار مهم در زیرمجموعه علوم پزشکی به شمار می رود که تا پیش از همه گیری ویروس کووید-19 بسیاری از مردم شاید حتی نام آن را نیز نشنیده بودند. اما خدمات درخشان متخصصان این رشته در سراسر دنیا در این دوران موجب شد این رشته به شکلی قابل توجه و بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. جوانان ایرانی علاقمند به تحصیل این رشته در خارج از کشور باید پیش از اقدام برای اپلای کردن و اخذ پذیرش از دانشگاه ها، با شرایط این رشته در کشورهای مختلف آشنا شده و بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی یا علوم زیستی بر اساس شرایط خود را انتخاب نمایند. در این مطلب قصد داریم با معرفی شرایط کشورهایی که به عنوان اصلی ترین گزینه های تحصیل رشته ایمونولوژی در خارج از کشور برای جوانان ایرانی به حساب می آیند، این عزیزان را در انتخاب محل تحصیل یاری نماییم.

  • بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی

نمی توان یک کشور را به عنوان بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی معرفی نموده و به همه داوطلبان، اپلای برای دانشگاه های آن کشور را توصیه نمود. زیرا هر داوطلب باید بسته به شرایط خود و با در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد از جمله شهریه تحصیل و هزینه زندگی، اعتبار و رتبه دانشگاه ها، آینده شغلی رشته ایمونولوژی در کشورهای مختلف و زبان کشورها، بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی خود را برگزیند و برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آن کشور اقدام نماید.

اولین و مهم ترین فاکتور در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی، شهریه تحصیل می باشد؛ درعین حال اعتبار و رتبه بین المللی دانشگاه های کشورها نیز در انتخاب محل تحصیل موثر است. می دانیم که دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان بالاترین اعتبار و بهترین رتبه ها را در میان دانشگاه های دنیا دارا هستند و یادگیری زبان انگلیسی نیز برای جوانان ایرانی ساده تر از سایر زبان هاست. اما به علت شهریه بالای دانشگاه‌ های کشورهای انگلیسی‌ زبان، شانس ورود به دانشگاه‌ های این کشورها برای جوانان هم وطنمان بسیار پایین‌ تر از سایر کشورهاست. علاوه بر این هزینه زندگی دانشجویی در این کشورها نیز از سایر کشورهای دنیا بالاتر است. هر چند که در این کشورها معمولاً طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی به دانشجویان نخبه ارائه می‌ شود که می‌ تواند بخش اعظمی از هزینه‌ های زندگی و تحصیل آنان را پوشش دهد، اما این افراد می ‌توانند این رشته را در کشورهای دیگری که در آنها امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد، بسیار ارزان تر تحصیل نمایند. به طور مثال امکان تحصیل در اسلواکی در اغلب رشته ها به زبان انگلیسی وجود دارد و شهریه تحصیل در دانشگاه های این کشور بسیار کمتر از دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان است. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور نیز به طور قابل ملاحظه ای از کشورهای انگلیسی زبان پایین تر است. اما اگر فردی محدودیت مالی نداشته و فقط بر اساس اعتبار و رتبه دانشگاه، اقدام به تصمیم گیری می نماید، طبیعتا دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان برای وی بهترین گزینه می باشند. برای افرادی که اصلی ترین فاکتور را شهریه و هزینه تحصیل می دانند، دانشگاه های کشورهای آلمانی زبان بهترین گزینه به شمار می رود. تحصیل در کشورهای آلمانی زبان به ویژه آلمان و اتریش بسیار ارزان است و در مقام مقایسه، شهریه دانشگاه در این کشورها در قیاس با سایر کشورهای اروپایی و کشورهای انگلیسی زبان، تقریبا رایگان به حساب می آید. با قاطعیت می توان گفت تحصیل در این کشورها برای افرادی که با محدودیت مالی مواجه هستند، بهترین گزینه است. اما برای ورود به دانشگاه های این کشورها در رشته های پرمتقاضی باید حتماً در آزمون شرکت نموده و مدرک زبان آلمانی در سطح بالایی نیز ارائه نمود.

دانشجویان ایرانی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیل در رشته ایمونولوژی در خارج از کشور به ایران بازگشته و در وطن خود به کار مشغول شوند، برای اینکه در زمینه معادل سازی مدارک در ایران با مشکل روبرو نشوند، می بایست دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در همان سال تحصیلی برگزینند.

زبان نیز یکی دیگر از اصلی ترین فاکتورها در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی برای هر داوطلب می باشد. طبیعتاً فردی که به زبان آلمانی تسلط دارد، شرایط مناسب تری برای تحصیل در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس پیش روی خود خواهد داشت. همچنین افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، شرایط مناسبی برای تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان از جمله انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند دارند.

آینده شغلی این رشته نیز در کشورهای مختلف نیز در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی برای مشتاقان تحصیل ایمونولوژی در خارج از کشور موثر است. طبیعتا این رشته از رشته های حساس به حساب آمده و فارغ التحصیلان آن در هر کشوری برای ورود به بازار کار سایر کشورها نیز باید مدارک خود را به تایید برسانند. از این رو تحصیل این رشته در کشورهای اروپایی دارای مزیت به حساب می آید. زیرا در بین کشورهای اروپایی پیمانی به نام معاهده بلونیا امضا شده و فارغ التحصیلان دانشگاه های هر یک از این کشورها می‌ توانند بدون نیاز به معادل سازی مدارک، در سایر کشورهای عضو مشغول به کار شوند و مدارک آنان مورد تایید خواهد بود. به عنوان مثال اگر فردی به تحصیل در روسیه در رشته میکروبیولوژی پرداخته و پس از آن قصد داشته باشد در اتریش یا آلمان به کار مشغول شود، به هیچ وجه مشکلی در زمینه معادل سازی مدارک خود در این کشورها نخواهد داشت و فقط باید با اخذ مدرک زبان آلمانی، مجوز کار در آلمان و اتریش را به دست آورد. همچنین چنین معاهده ای بین کشورهای استرالیا و نیوزلند نیز برقرار است و فارغ التحصیلان دانشگاه های هر یک از این دو کشور، در کشور دیگر بدون نیاز به معادل سازی مدارک، می توانند مجوز کار به عنوان یک فرد متخصص را دریافت نمایند.

 

تحصیل ایمونولوژی در آلمان

کشور صنعتی آلمان که مهاجرپذیرترین کشور عضو اتحادیه اروپا به حساب می ‌آید، یکی از اصلی ترین گزینه های انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی نیز به حساب می ‌آید. این کشور بازار کار خوبی در زمینه ایمونولوژی نیز دارد و فارغ التحصیلان دانشگاه های آن، آینده شغلی درخشانی پیش روی خود می بینند. همچنین هزینه های تحصیل ایمونولوژی در آلمان نیز بسیار پایین و چیزی در حد رایگان است و به همین علت برای افرادی که در زمینه مالی محدودیت دارند، یکی از بهترین گزینه ها به شمار می آید. به منظور ورود به دوره های تحصیل ایمونولوژی در آلمان متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی معتبر در سطح B2 ارائه نمایند. از این رو افراد متقاضی باید حتماً تسلط بالایی به زبان آلمانی داشته باشند تا شانس ورود به دوره های تحصیل ایمونولوژی در آلمان را به دست آورند. البته متقاضیان می ‌توانند در دوره های یک ساله کالج در کشور آلمان نیز شرکت نموده و با اخذ نمرات ممتاز و معدل خوب در این دوره ها مجوز ورود به دوره های دانشکده های مختلف را کسب کنند.

در لیست برترین دانشگاه های دنیا در زمینه تخصصی ایمونولوژی که برای سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شده است، شاخص ترین این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه مونیخ (رتبه 21)، دانشگاه هومبولت برلین (رتبه 34)، دانشگاه بن (رتبه 39)، دانشگاه فری برلین (رتبه 43)، دانشگاه فرایبورگ (رتبه 60)، دانشگاه هایدلبرگ (رتبه 68)، دانشگاه کلن (رتبه 84)، دانشگاه کارلز ابرهارد توبینگن (رتبه 96) و دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس (رتبه 100).

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در کانادا

کانادا نیز که با داشتن دانشگاه های معتبر و بازار کار مناسب، از بهترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی در رشته های مختلف به حساب می آید، برای علاقمندان تحصیل در رشته ایمونولوژی نیز گزینه ای عالی محصوب می شود. اما متاسفانه به علت بالا بودن هزینه های تحصیل رشته ایمونولوژی در کانادا و هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور پیشرفته، بسیاری از دانشجویان ایرانی شانس ورود به دانشگاه های این کشور را پیدا نمی کنند.. اما باید توجه داشت که طیف وسیعی از بورسیه و فاندهای تحصیلی همه ساله به دانشجویان دانشگاه های این کشور تعلق می گیرد که دانشجویان ایرانی ممتاز نیز در سال های اخیر، به آن ها دست پیدا کرده اند. افرادی که قصد ادامه تحصیل ایمونولوژی در کانادا در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند، شانس بیشتری برای دستیابی به این بورسیه های تحصیلی را خواهند داشت. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در کانادا هستند و در سال 2021 رتبه هایی عالی را در رشته ایمونولوژی در میان دانشگاه های دنیا از آن خود کرده اند، عبارتند از: دانشگاه تورنتو (رتبه 27)، دانشگاه مک گیل (رتبه 53)، دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه 79)، دانشگاه کلگری (رتبه 90) و دانشگاه مک مستر (رتبه 98).

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در ترکیه

اعتبار دانشگاه های بالا و شهریه تحصیلی پایین در کشور موجب شده از نقاط مختلف دنیا به ویژه ایران، عده زیادی مشتاق تحصیل در این کشور باشند. بعلت فاصله کم با ایران، دانشجویان ایرانی به راحتی می توانند رفت و آمد کرده و با هزینه کم خانواده خود را نیز ملاقات کنند. همچنین در اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی برای دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه، مشکل خاصی به طور معمول پیش نمی آید.مشتاقان تحصیل رشته ایمونولوژی در ترکیه می توانند در دانشگاه هایی در این کشور تحصیل کنند که در کل دنیا از اعتبار مناسبی برخوردارند.

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در انگلستان

انگلستان نیز با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر در زمینه ایمونولوژی، از دیگر گزینه های اصلی انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی محسوب می شود. از این رو بسیاری نیز مشتاق تحصیل رشته ایمونولوژی در انگلستان هستند تا فرصت ورود به بازار کار این کشور و همچنین اخذ اقامت دائم در این کشور را نیز داشته باشند. اما متاسفانه همانند سایر کشورهای انگلیسی زبان، هزینه تحصیل رشته ایمونولوژی در انگلستان نیز بسیار زیاد است. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در انگلستان هستند، عبارتند از: دانشگاه آکسفورد (رتبه 11)، امپریال کالج لندن (رتبه 13)، دانشگاه کالج لندن یا یو سی ال (رتبه 16) و دانشگاه منچستر (رتبه 23).

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در اتریش

دانشگاه های کشور اتریش در زمینه ‌های مختلفی از جمله ایمونولوژی از اعتبار بین المللی بالایی برخوردارند و در عین حال شهریه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار پایین است. همچنین این کشور بازار کار خوبی در زمینه ایمونولوژی دارد و تحصیل در آن به معنای آینده شغلی مناسب می باشد. تحصیل در کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه های دولتی کشور اتریش تنها با هزینه ۷۵۰ یورو در هر ترم معادل ۱۵۰۰ یورو در هر سال تحصیلی امکان ‌پذیر است که یک مزیت بسیار عالی به حساب می ‌آید. اما ورود به دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در اتریش به هیچ وجه راحت نیست و متقاضیان باید حتماً در آزمون ورودی که به زبان آلمانی برگزار می ‌شود شرکت نمایند. ظرفیت بسیار کمی از قبولی های آزمون به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد و از این رو تنها افرادی که بسیار نخبه بوده و بتوانند نمرات و رتبه هایی فوق العاده عالی را در این آزمون به دست آورند، شانس ورود به دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در اتریش را به دست خواهند آورد. دانشگاه علوم پزشکی وین (رتبه 92)، بهترین دانشگاه‌ این کشور است که دوره ‌های تحصیل رشته ایمونولوژی را ارائه می نماید.

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در روسیه

یکی از اصلی ترین مزیت های کشور روسیه برای دانشجویان ایرانی، عدم وجود مشکل در اعطای ویزای دانشجویی می باشد. شهریه تحصیل رشته ایمونولوژی در روسیه نیز بسیار مناسب است و به طور میانگین در دانشگاه های مختلف این کشور چیزی حدود 4 هزار دلار در سال است. البته این شهریه برای دوره های تحصیل ایمونولوژی در روسیه به زبان انگلیسی است که البته اگر دانشجویان قصد تحصیل این رشته به زبان روسی را داشته باشند، شهریه بسیار کمتری پرداخت خواهند نمود.

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در آمریکا

طبیعتا کشور آمریکا را می توان پیشرفته ترین کشور دنیا در زمینه علوم زیستی و ایمونولوژی در دنیا دانست. این کشور بازار کار بسیار مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته دارد. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ های این کشور از رتبه های فاخری در رنکینگ های معتبر بین المللی در زمینه تخصصی ایمونولوژی برخوردارند. اما مانند سایر کشورهای انگلیسی ‌زبان، هزینه تحصیل رشته ایمونولوژی در آمریکا نیز بالاست و به طور میانگین سالانه 20 هزار دلار می باشد که البته در برخی از دانشگاه‌ های این کشور بیشتر و در برخی کمتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا نیز بالا بوده و به طور میانگین چیزی حدود ۱۱ هزار دلار در سال برای هر دانشجو می باشد که البته بسته به شهر محل زندگی و تحصیل و همچنین سبک زندگی دانشجو، این رقم می تواند متفاوت باشد. بهترین دانشگاه های ارائه دهنده دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در آمریکا هستند عبارتند از: دانشکاه هاروارد (رتبه 1)، دانشگاه سان فرانسیسکو کالیفرنیا (رتبه 2)، دانشگاه ام آی تی (رتبه 3)، دانشگاه جانز هاپکینز (رتبه 4)، دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس (رتبه 5)، دانشگاه واشنگتن (رتبه 6)، دانشگاه استنفورد (رتبه 7)، دانشگاه پنسیلوانیا (رتبه 8)، دانشگاه راکفلر (رتبه 9) و دانشگاه ییل (رتبه 10). در حقیقت تمامی دانشگاه هایی که رتبه های 1 تا 10 را در زمینه ایمونولوژی در دنیا دارا هستند، متعلق به کشور آمریکا می باشند و همین موضوع ارزش تحصیل این رشته در کشور ایالات متحده را به خوبی نمایان می سازد.

 

تحصیل رشته ایمونولوژی در استرالیا

کشور پهناور استرالیا نیز از گزینه های اصلی انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته ایمونولوژی به حساب می ‌آید. دانشگاه های این کشور نیز همه ساله رتبه هایی فاخر را در رنکینگ های بین المللی از آن خود می کنند.  البته همانطور که پیشتر ذکر شد شرایط ورود به دوره های تحصیل ایمونولوژی در استرالیا نیز مانند کانادا، برای جوانان ایرانی چندان مهیا نیست و به علت شهریه بالای دانشگاه‌ های این کشور، بسیاری از جوانان ایرانی شانسی برای ورود به دوره های تحصیل رشته ایمونولوژی در استرالیا ندارند. به طور معمول هزینه تحصیل رشته ایمونولوژی در استرالیا در اغلب دانشگاه ها، از تحصیل این رشته در کانادا نیز بیشتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در این کشور نیز به طور میانگین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار استرالیا در ماه است که باید مد نظر قرار گیرد. البته باید در نظر داشت که همانند کانادا و سایر کشورهای انگلیسی زبان، طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی نیز در دانشگاه های این کشور به دانشجویان نخبه تعلق می گیرد و دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل رشته ایمونولوژی در استرالیا شانس اخذ ویزای کار و اقامت دائم این کشور را نیز خواهند داشت. البته این بورسیه ها بیشتر به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تعلق می گیرد و به همین علت می توان استرالیا را بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته ایمونولوژی به حساب آورد. به علت آینده شغلی مناسب و درآمد بالای متخصصان ایمونولوژی در این کشور، بسیاری از مشقت های تحصیل به ویژه هزینه های زیاد آن را به جان می خرند تا رشته ایمونولوژی را در دانشگاه های استرالیا تحصیل کنند. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل رشته  ایمونولوژی در استرالیا هستند، عبارتند از: دانشگاه ملبورن (رتبه 12)، دانشگاه موناش (رتبه 23)، دانشگا کوئینزلند (رتبه 41)، دانشگاه نیو ساوث ولز (رتبه 67)، دانشگاه سیدنی (رتبه 81)، دانشگاه وسترن استرالیا (رتبه 136)، دانشگاه ملی استرالیا (رتبه 159) و دانشگاه آدلاید (رتبه 203).

 

شماره تماس موسسه علم و هنر میثاق به شرح ذیل می باشد:

021-88662181
مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top