امروز: شنبه 20 خرداد 1402

موسسه علم و هنر میثاق

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و اسلواکی

با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ثبت:31214

 • تلفن

  ۸۱ ۲۱ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

 • فاکس

  ۴۸ ۲۲ ۶۶ ۸۸ - (۰۲۱)

 • ایمیل

  paziresh.tahsili@gmail.com

بهترین کشور برای تحصیل پرستاری

پرستاری یکی از رشته های بسیار مهم و کاربردی در سیستم بهداشت و درمان کشورهای مختلف دنیا می باشد که در هنگام مواجه شدن با مشکلات تندرستی و جسمی ، هر انسانی نیازمند متخصصان این رشته می باشد. در واقع بدون استفاده از تخصص و زحمات پرستاران؛ تصمیمات و تجویزهای پزشکان در اغلب موارد نمی‌ تواند به خوبی ثمر داده و به نتیجه مطلوب برسد. از این رو برای بازگرداندن سلامتی و بهبودی موثر بیماران، به خدمات پرستاران نیاز مبرم وجود دارد و به همین جهت آنان در جوامع مختلف به ویژه در کشورهای پیشرفته دنیا از ارج و قرب بالایی برخوردارند و در برخی از کشورها شرایط کاری و درآمدی بسیار مناسبی نیز برای آنان در نظر گرفته می شود. به همین جهت، بسیاری از علاقمندان این رشته ترجیح می ‌دهند از ابتدا تحصیل این رشته را در در کشور های دیگر به ویژه کشورهای پیشرفته دنیا انجام دهند تا در نهایت بتوانند در همان کشور در سیستم بهداشت و درمان مشغول به کار شده و اقامت دائم نیز دریافت نمایند. برای این افراد شناخت بهترین کشور برای تحصیل پرستاری یک نکته بسیار مهم پیش از اپلای کردن برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف به شمار می رود.

 • بهترین کشور برای تحصیل پرستاری
 • بهترین کشور برای تحصیل رشته پرستاری
 • تحصیل پرستاری در خارج از کشور

البته برخی افراد نیز پس از تحصیل پرستاری در خارج از کشور به ایران باز می گردند  ودر سیستم بهداشت و درمان ایران مشغول کار می شوند. برای این افراد یک نکته مهم در هنگام انتخاب محل تحصیل وجود دارد که باید حتماً مدنظر قرار داده شود و آن هم این است که دانشگاه مورد نظر برای تحصیل حتما باید از بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در همان سال تحصیلی انتخاب گردد، زیرا در غیر اینصورت مدارک تحصیلی اخذ شده آن ها در خارج از کشور در ایران قابل ارزشیابی نخواهد بود و آنان نمی ‌توانند در سیستم بهداشت و درمان ایران مشغول به کار شوند.

بهترین کشور برای تحصیل پرستاری برای هر فردی می تواند متفاوت باشد و نمی ‌توان یک نسخه برای همه افراد پیچید. زیرا شرایط مختلفی را برای انتخاب محل تحصیل در خارج از کشور باید در نظر گرفت و بر اساس آنها و با در نظر گرفتن جمیع جهات یک کشور و یک دانشگاه آن را به عنوان محل تحصیل انتخاب نمود.

یکی از اصلی ترین نکات در انتخاب محل تحصیل پرستاری در خارج از کشور شهریه دانشگاه ها می باشد، زیرا مسئله مالی و اقتصادی یکی از اصلی ‌ترین مشکلات دانشجویان در خارج از کشور به شمار می رود. طبیعتاً با در نظر گرفتن این موضوع می توان با قاطعیت گفت که بهترین کشور برای تحصیل پرستاری در خارج از کشور، کشورهای انگلیسی زبان نخواهند بود. زیرا شهریه تحصیل در آنها بسیار بالا است. برای افرادی که محدودیت مالی دارند، آلمان و اتریش می توانند گزینه های بهتری برای تحصیل به حساب آیند.

همچنین اعتبار دانشگاه‌ هایی که برای آنها اپلای می شود بسیار مهم است باید آنها را در رنکینگ های بین المللی از رتبه خوبی برخوردار باشند.

دیگر فاکتور خیلی مهم در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پرستاری، شرایط بازار کار این رشته و درآمد پرستاران در کشور مورد نظر است. زیرا بسیاری از پرستاران پس از تحصیل در همان کشور محل تحصیل به کار مشغول می شوند و در صورتی که بازار کار آن رشته در کشور مورد نظر مناسب نباشد  یک نکته بسیار منفی به حساب می آید و کشور مورد نظر نمی تواند گزینه مناسبی برای انتخاب محل تحصیل پرستاری به شمار آید.

در ادامه این مطلب قصد داریم به شرایط تحصیل پرستاری در کشورهایی که دانشجویان ایرانی استقبال بیشتری برای تحصیل در آنها نشان می ‌دهند اشاره نماییم تا هر فرد بسته به شرایط خود و با در نظر گرفتن شرایط تحصیل در این کشورها بتواند بهترین گزینه مناسب برای تحصیل خود را انتخاب نماید.

 

تحصیل پرستاری در کانادا

بسیاری کانادا را بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب می آورند. تحصیل پرستاری در کانادا علیرغم شهریه های نسبتاً بالای دانشگاه ‌های این کشور یکی از محبوب ترین گزینه ها برای علاقمندان این رشته در سراسر دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران به شمار می ‌رود. دوره های کارشناسی پرستاری در دانشگاه های کانادا ۴ ساله است و فارغ التحصیلان این دوره ها شانس اخذ ویزای کار پس از تحصیل و در نهایت دستیابی به اقامت دائم کانادا را به دست می‌ آورند. به همین دلیل است که با توجه به وجود شهریه های بالا، بسیاری بازهم مشتاق تحصیل در کانادا هستند. شهریه دوره های تحصیل پرستاری در کانادا در دانشگاه‌ های مختلف این کشور متفاوت است. همچنین دانشجویان شهروند کانادا شهریه پایین تر از دانشجویان بین المللی برای تحصیل پرستاری در کانادا باید بپردازند. به طور میانگین در دوره کارشناسی ۶۹۰۰ دلار در سال و برای دوره های کارشناسی ارشد ۷۱۰۰ دلار در سال شهریه قابل پرداخت توسط دانشجویان کانادایی می باشد. اما دانشجویان بین المللی از جمله هموطنان عزیزمان برای تحصیل پرستاری در کانادا باید شهریه ای معادل ۲۷ هزار دلار کانادا به طور میانگین در سال پرداخت نمایند که در برخی از دانشگاه ‌ها این رقم کمتر و در برخی دیگر، حتی بیشتر است.

بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در کانادا هستند، عبارتند از: دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک مستر؛ دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، و دانشگاه وسترن که در زمینه تخصصی پرستاری در میان دانشگاه های دنیا به ترتیب رتبه های ۸، ۱۶، ۱۸، ۳۲، ۳۳، و ۴۶ را از آن خود کرده‌ اند. دانشگاه کویین در کینگستون، دانشگاه مونترال، دانشگاه کلگری، و دانشگاه اتاوا دیگر دانشگاه‌ های معتبر کشور کانادا در رشته پرستاری هستند که رتبه زیر ۱۰۰ دانشگاه های دنیا را در این رشته تخصصی از آن خود کرده اند.

 

تحصیل پرستاری در آلمان

قطعاً آلمان را نیز می ‌توان یکی از اصلی ترین گزینه ها برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب آورد. صنعتی ترین کشور اتحادیه اروپا با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر و در عین حال شهریه پایین تحصیلی یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان از سراسر دنیا از جمله کشور عزیزمان به شمار می رود. همچنین بازار کار رشته ی پرستاری نیز در این کشور بسیار عالی است و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در سیستم بهداشت و درمان این کشور مشغول به کار شوند. برای دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل پرستاری در آلمان و پس از آن بازگشت به وطن و کار در ایران را دارند نیز دانشگاه های زیادی در این کشور مناسب است. زیرا این افراد باید فقط دانشگاه هایی را انتخاب کنند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در همان سال تحصیلی قرار گرفته باشد. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در آلمان متقاضیان با سن حداکثر ۲۴ سال و برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد، با سن اکثر ۳۰ سال می ‌توانند اقدام نمایند. این افراد باید مدارک تحصیلی خود را همراه با ریز نمرات را به صورت ترجمه شده به همراه مدرک زبان حداقل B2 زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل ۶ را برای اخذ پذیرش ارائه نمایند.

 

تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه نیز یکی دیگر از گزینه های بسیار مناسب پیش روی عاشقان تحصیل پرستاری در خارج از کشور می باشد. دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین‌المللی مناسبی برخوردارند و همچنین شهریه آنها به نسبت دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان پایین ‌تر است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آنها برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. از این رو بسیاری از مشتاقان تحصیل رشته پرستاری در خارج از کشور، این کشور را به عنوان محل تحصیل خود بر می گزینند. برای تحصیل پرستاری در دانشگاه های معتبر ترکیه علاوه بر ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر همچنین آیلتس باید داوطلبان در آزمون های YOS و SAT نیز شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند. دوره های تحصیل پرستاری در ترکیه در مقطع کارشناسی چهار ساله می باشد و برای ورود به آنها باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین ریز نمرات را به صورت ترجمه شده، ارائه نمود. از دیگر مزایای تحصیل پرستاری در ترکیه عدم وجود مشکل در پروسه اخذ ویزای دانشجویی برای دانشجویان ایرانی می باشد که این مورد با توجه به دشواری های فراوان در اخذ ویزای دانشجویی در بسیاری از کشورهای دنیا برای هموطنانمان یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

 

تحصیل پرستاری در اتریش

اتریش را نیز می توان بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب آورد. سالهاست به علل مختلفی به ویژه اعتبار بالای دانشگاههای اتریش و همچنین هزینه بسیار پایین تحصیل در این کشور بسیاری از مشتاقان تحصیل در خارج از کشور بهترین گزینه پیش روی خود را تحصیل در اتریش می بینند و علیرغم سختی اخذ پذیرش از دانشگاه ‌های این کشور و دشواری اخذ ویزای دانشجویی تلاش خود را برای ورود به دانشگاه این کشور انجام می دهند. طبیعتا برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در اتریش باید مدرک زبان آلمانی معتبر ارائه نمود. در دانشگاه های مختلفی در این کشور امکان تحصیل در رشته پرستاری وجود دارد که معتبر ترین آنها دانشگاه وین می باشد و دیگر دانشگاه معتبر این کشور که ارائه دهنده دوره های پرستاری است دانشگاه گراتس بوده که از معتبرترین دانشگاه های اتریش در رنکینگ های بین المللی به شمار می رود. هزینه تحصیل پرستاری در اتریش به مانند سایر رشته ها در دانشگاه های این کشور، در کلیه مقاطع تحصیلی ۷۵۰ یورو معادل سالانه ۱۵۰۰ یورو است که دانشجویان حتی می توانند به علت داشتن مجوز ۲۰ ساعت کار در هفته بخشی از همین هزینه نسبتا اندک و هزینه زندگی دانشجویی خود در کشور اتریش را نیز تامین نمایند.

 

تحصیل پرستاری در سوئد

برخی نیز سوئد، صنعتی ترین کشور منطقه اسکاندیناوی را بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب می آورند. متقاضیان تحصیل پرستاری در سوئد در صورتیکه مدرک زبان سوئدی ارائه نمایند، می توانند به صورت رایگان در این کشور به تحصیل مشغول شوند. البته با ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر می توان به دوره های تحصیلی پرستاری در سوئد به زبان انگلیسی نیز وارد شد و برای ورود به این دوره ها حداقل مدرک آیلتس با نمره ۶ لازم است. هزینه تحصیل پرستاری در سوئد به زبان انگلیسی در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و از ۶ هزار تا ۱۵ هزار دلار در سال می تواند متغیر باشد. در اکثر دانشگاه های این کشور دوره های تحصیل پرستاری در مقطع کارشناسی سه ساله است. بهترین دانشگاه‌ های این کشور که ارائه دهنده دوره‌ های تحصیل پرستاری در سوئد هستند، عبارتند از، موسسه کارولینسکا، دانشگاه لوند، دانشگاه گوتنبرگ، و دانشگاه اوپسالا که دو مورد اول به ترتیب در میان دانشگاه ‌های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری رتبه های ۱۸ و ۴۷ و دو مورد دوم نیز رتبه ای مابین ۵۱ تا ۱۰۰ را از آن خود کرده‌ اند.

 

تحصیل پرستاری در ایتالیا

ایتالیا نیز می تواند از اصلی ترین گزینه های انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به شمار آید. طول دوره های تحصیل پرستاری در ایتالیا بین ۳ تا ۴ سال در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است. در دانشگاه‌ های این کشور دو گرایش اصلی برای پرستاری وجود دارد که یکی گرایش پرستاری عمومی و دیگری پرستاری کودکان می ‌باشد. بازار کار رشته پرستاری در ایتالیا نیز نسبتا مناسب است و پرستاران چیزی حدود ۶۰ هزار یورو در سال به طور میانگین در این کشور درآمد دارند. به طور معمول در اکثر دانشگاه های ایتالیا دوره های تحصیل پرستاری به زبان ایتالیایی ارائه می ‌شود که برای ورود به آنها باید مدرک زبان معتبر ایتالیایی ارائه نمود. در برخی از دانشگاه‌ های این کشور دوره های تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی میز ارائه می شود که برای ورود به آنان نیز مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس از باید ارائه شود. هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا به طور متوسط در مقطع کارشناسی ۱۵۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰۰۰ یورو در سال است. بهترین دانشگاه ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در ایتالیا دانشگاه ساپینزا رم می باشد که در زمینه تخصصی پرستاری در میان دانشگاه های دنیا در سال ۲۰۲۰ رتبه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ را از آن خود کرده است.

 

تحصیل رشته پرستاری در هلند

به طور کلی سطح تحصیل در دانشگاه های هلند بسیار بالاست و در این کشور بازار کار اکثر رشته ها نیز به ویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاههای خود این کشور بسیار مناسب است. به همین ترتیب بازار کار رشته پرستاری در این کشور نیز بسیار مناسب بوده و بسیاری از مشتاقان تحصیل این رشته در خارج از کشور علاقمند ورود به دوره های تحصیل پرستاری در هلند هستند. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در هلند که به زبان های هلندی و انگلیسی ارائه می ‌شود، باید مدرک زبان هلندی یا انگلیسی معتبر ارائه نمود. بهترین دانشگاه این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در هلند است، دانشگاه اوترخت می باشد که در میان دانشگاه های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری رتبه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ را در سال ۲۰۲۰ از آن خود کرده است.

 

تحصیل پرستاری در لهستان

کشور لهستان نیز با داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه های مختلف از جمله رشته های مربوط به بخش سلامت و بهداشت و درمان می ‌تواند از بهترین کشورها برای تحصیل رشته پرستاری به حساب آید. دوره های تحصیل پرستاری در لهستان به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود که برای ورود به آنها باید حتما مدرک زبان انگلیسی معتبر همچنین آیلتس با نمره حداقل 6.5 ارائه نمود. هزینه تحصیل پرستاری در لهستان در دانشگاه‌ های مختلف این کشور متفاوت است. در دانشگاه های دولتی کشور شهریه سال اول ۵۷۰۰ یورو و شهریه سال‌ های بعد نیز چیزی در حدود ۵۵۰۰ یورو می باشد. این در حالی است که هزینه تحصیل پرستاری در لهستان در دانشگاههای خصوصی این کشور تا سالانه ۱۵ هزار یورو نیز می تواند بالا رود. البته هزینه زندگی دانشجویی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای انگلیسی زبان به مراتب پایین تر است و از این نظر شرایط برای  دانشجویان شاغل به تحصیل در این کشور نسبتا مناسب است.

 

تحصیل پرستاری در روسیه

روسیه نیز به دلایل مختلف می ‌تواند بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب آید. اولاً هزینه تحصیل پرستاری در روسیه در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای انگلیسی زبان، بسیار مناسب است. همچنین اعتبار بسیاری از دانشگاه های روسیه در سطح بین المللی نیز بالا بوده و مدارک تحصیلی اخذ شده در آن ها در ایران نیز مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارد. طول دوره های تحصیل پرستاری در روسیه 4 سال می باشد و این دوره‌ ها در بیش از ۲۱ دانشگاه این کشور به متقاضیان ارائه می گردد. معتبرترین دانشگاههای ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در روسیه عبارتند از دانشگاه سن پترزبورگ، دانشگاه ملی تحقیقات، دانشگاه رودن مسکو و دانشگاه فدرال اورال. در روسیه امکان تحصیل رشته پرستاری هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد در برخی از دانشگاههای کشور روسیه ورود به دوره های تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی، بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. شهریه دوره های تحصیل پرستاری در روسیه در دانشگاه‌ های مختلف این کشور به طور میانگین بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال است که رقمی فوق العاده مناسب نسبت به سایر کشورها حساب می آید. البته دانشجویان خارجی برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در روسیه باید دوره ‌های آمادگی پادفک را نیز در کالج ‌ها و دانشگاه‌ های این کشور بگذرانند که هزینه شرکت در این دوره ها نیز بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است.

 

تحصیل رشته پرستاری در مجارستان

به طور کلی تحصیل در مجارستان برای جوانان ایرانی مشتاق تحصیل در خارج از کشور در رشته های مختلف به ویژه رشته های مربوط به علوم پزشکی، یکی از گزینه های فوق العاده محبوب به حساب می آید. همه ساله عده زیادی برای تحصیل پرستاری در مجارستان نیز اپلای می کنند. طبیعتاً به علت سهولت اخذ ویزای دانشجویی در این کشور نسبت به سایر کشورهای عضو این اتحادیه و همچنین اعتبار بالای دانشگاه های این کشور تحصیل در این کشور برای جوانان ایرانی گزینه ای بسیار جذاب به حساب آمده و متقاضیان آن سال به سال بیشتر می شود. طول دوره های تحصیل پرستاری در مجارستان در مقطع کارشناسی ۴ سال و  معادل ۸ ترم و طول دوره‌ های کارشناسی ارشد این رشته نیز 3 ترم می باشد. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در مجارستان باید مدرک زبان ارائه نمود. امکان تحصیل این رشته به زبان ‌های انگلیسی، مجاری، و آلمانی در دانشگاه‌ های این کشور وجود دارد و برای هر یک باید مدرک زبان مربوطه ارائه شود. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در مجارستان که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵ تا ۶ بسته به دانشگاه مورد نظر باید ارائه شود. شهریه دوره های کارشناسی پرستاری در مجارستان می ‌تواند تا سالی ۱۶ هزار یورو و دوره های کارشناسی ارشد تا سالی ۱۴ هزار یورو در دانشگاه های مختلف این کشور متغیر باشد.

 

تحصیل پرستاری در انگلیس

انگلیس با سیستم بهداشت و درمان بسیار پیشرفته خود معروف به NHS، از نظر بسیاری بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به شمار می‌ رود. با در نظر داشتن شرایط کار رشته های مربوط به نظام سلامت، بسیاری افراد انگلیس را بهترین کشور برای تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و سایر رشته های مربوط به سیستم بهداشت و درمان نیز به حساب می آورند. طول دوره های تحصیل پرستاری در انگلستان چهار سال است. برای ورود به این دوره ها باید مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس با نمره حداقل ۷ ارائه نمود. شهریه دوره های تحصیل پرستاری در انگلستان نیز در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و حدود ۴۰ هزار دلار تا ۸۰ هزار دلار در سال می تواند متغیر باشد. علیرغم بالا بودن هزینه های تحصیل در این کشور بسیاری برای به دست آوردن شانس کار در سیستم بهداشت و درمان آن و در نهایت اخذ اقامت دائم انگلستان، این سختی را به جان خریده و وارد دوره های تحصیل پرستاری در انگلستان می شود. زیرا درآمد پرستاران در این کشور نیز رقم مناسبی است و یک پرستار تازه کار در این کشور حدود 20 هزار پوند در سال به دست می آورد. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در انگلستان هستند، عبارتند از: دانشگاه کینگز کالج لندن، دانشگاه ساوتهمپتون، دانشگاه منچستر، دانشگاه ادینبرو، دانشگاه ناتینگهام، دانشگاه لیدز، و دانشگاه آلستر که به ترتیب در میان دانشگاههای دنیا در زمینه تخصصی پرستاری، رتبه های ۲، ۵، ۸، ۲۳، ۲۸، ۴۵ و ۴۹ را به خود اختصاص داده اند. سایر دانشگاههای معتبر انگلستان برای تحصیل پرستاری که رتبه های ۵۱ تا ۱۰۰ دانشگاه های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری را از آن خود کرده ‌اند نیز عبارتند از: دانشگاه کوئینز بلفاست، دانشگاه شفیلد، دانشگاه بیرمنگام، و دانشگاه گلاسکو.

 

تحصیل پرستاری در استرالیا

کشور استرالیا به عنوان یکی از کشورهای مهاجر پذیر که بازار کار بسیار مناسبی برای رشته‌ های بخش سلامت و بهداشت درمان از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و پرستاری داراست، قطعا می تواند یکی از گزینه های انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب آید. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در استرالیا در دانشگاه های این کشور ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس الزامی است و حداقل نمره خواسته شده در دانشگاه‌ های مختلف این کشور متفاوت بوده و معمولا بالای ۶ تعیین می شود. متقاضیان باید مدرک دیپلم و ریز نمرات خود را نیز به صورت ترجمه شده ارائه نمایند. البته به مانند انگلستان و سایر کشورهای انگلیسی زبان، هزینه تحصیل پرستاری در استرالیا نیز برای دانشجویان خارجی بالاست و دانشجویان باید برای تحصیل پرستاری در استرالیا در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مختلف چیزی حدود ۳۰ هزار دلار در سال هزینه نمایند. همچنین زندگی دانشجویی در استرالیا نیز اصلاً ارزان نیست و به طور میانگین یک دانشجوی خارجی در سال چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار استرالیا هزینه زندگی باید بپردازد که این رقم شامل اجاره مسکن، خوراک، پوشاک، مایحتاج اولیه، تلفن و اینترنت، حمل و نقل، و سایر موارد ضروری می باشد. رسیدن به شانس کار در استرالیا پس از دوره تحصیل، بسیاری راه قانع می کند که علیرغم بالا بودن این هزینه ها به پرداخت آن اقدام نموده و از شانس ورود به سیستم بهداشت و درمان استرالیا و در نهایت اخذ اقامت دائم این کشور برخوردار شوند. درآمد پرستاران در این کشور بسیار مناسب است و به طور میانگین بالاتر از ۳۵ دلار در ساعت تخمین زده می شود. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در استرالیا هستند عبارتند از: دانشگاه فناوری سیدنی، دانشگاه سیدنی، دانشگاه موناش دانشگاه ملبورن و دانشگاه دیکین که به ترتیب در میان دانشگاه ‌های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری رتبه های ۷، ۱۳، ۱۴، ۲۶، ۲۹، و ۳۳ را از آن خود کرده اند. دیگر دانشگاه های معتبر ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در استرالیا عبارتند از: دانشگاه گریفیث، دانشگاه فناوری کوئینزلند، دانشگاه کویینزلند، دانشگاه نیوکاسل، دانشگاه آدلاید، دانشگاه کاتولیک استرالیا، دانشگاه کرتین، دانشگاه فلیندرز، دانشگاه لاتروب، دانشگاه استرالیای جنوبی، دانشگاه ولونگونگ، و دانشگاه وسترن سیدنی.

 

تحصیل پرستاری در نیوزلند

نیوزلند نیز به مانند استرالیا می تواند بهترین کشور برای تحصیل پرستاری به حساب آید. برای ورود به دوره های تحصیل پرستاری در نیوزلند که 3 ساله می باشد، باید مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس ارائه نمود که حداقل نمره زبان خواسته شده در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و معمولاً حداقل 6 یا بالاتر تعیین می شود. بازار کار پرستاری در نیوزلند نیز به مانند استرالیا بسیار خوب است و به همین جهت بسیاری از مشتاقان تحصیل این رشته در خارج از کشور، حاضرند با وجود شهریه های بالای دوره های تحصیل پرستاری در نیوزلند وارد دانشگاه های این کشور شوند و در نهایت با اتمام دوره تحصیل، از درآمد مناسب پرستاران در بازار کار نیوزلند نیز برخوردار شده و همچنین اقامت دائم این کشور را نیز اخذ نمایند. یک پرستار تازه فارغ التحصیل شده در کشور نیوزلند حدوداً سالانه ۴۷ هزار دلار نیوزلند به طور میانگین در آمد دارد که به همین ترتیب با بالا رفتن سوابق کاری درآمد بدست آمده نیز بالا می رود. به طور میانگین شهریه دوره های تحصیل پرستاری در نیوزلند چیزی حدود ۳۰ هزار دلار در سال است که رقم بالایی به حساب می آید. بهترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در نیوزلند هستند عبارتند از: دانشگاه آکلند و دانشگاه اتاگو که به ترتیب رتبه ۴۴ و رتبه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ را در میان دانشگاه ‌های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری از آن خود کرده‌ اند.

 

تحصیل پرستاری در دانمارک

دانمارک نیز به مانند سوئد، دیگر کشور منطقه اسکاندیناوی، هم برای تحصیل و هم برای کار پرستاری شرایط بسیار مناسبی دارد. بسیاری از جوانان مشتاق تحصیل پرستاری در اروپا به این دلیل دانمارک را به عنوان محل تحصیل خود بر می گزینند که هم این کشور بازار کار مناسبی برای این رشته دارد و هم درآمد پرستاران در دانمارک رقم بسیار مناسبی است و در واقع تحصیل را به انگیزه اقامت کاری در این کشور برمی گزینند. دوره های تحصیل پرستاری در دانمارک در دانشگاه ‌های مختلف این کشور به زبان های دانمارکی و انگلیسی ارائه می شود. معتبرترین دانشگاه‌ ارائه دهنده دوره های تحصیل پرستاری در دانمارک، دانشگاه آرهوس می باشد که در میان دانشگاه‌ های دنیا در زمینه تخصصی پرستاری رتبه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ را از آن خود کرده است.

 

تحصیل پرستاری در اسلواکی

اسلواکی به طور کلی در سال های اخیر به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیل برای دانشجویان ایرانی محسوب می شود و دانشجویان ایرانی فراوانی همه ساله برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور به ویژه در زمینه رشته های مربوط به سیستم بهداشت و درمان اقدام می کنند. اولین مورد از مزایای تحصیل پرستاری در اسلواکی این است که آموزش ها در دانشگاه‌ های این کشور بر اساس استانداردهای مشترک اتحادیه اروپا ارائه می‌ شود و مدارک تحصیلی آن ها در کشورهای پیشرفته این قاره از جمله آلمان و اتریش نیز مورد تایید به حساب آمده و فارغ التحصیلان آن امکان کار در چنین کشورهایی را نیز به دست می آورند. همچنین اگر فردی تحصیل در اسلواکی در رشته پرستاری را در دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا انجام دهد، به علت اینکه این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد، می ‌تواند پس از تحصیل به ایران بازگشته و بدون مشکل مدارک خود را برای ارزشیابی ارائه نماید و در سیستم بهداشت و درمان ایران نیز مشغول به کار شود. تحصیل در رشته پرستاری در اسلواکی در دانشگاه های دیگری چون دانشگاه سنت سیریل و متودیوس در ترناوا، دانشگاه فیلسوف کنستانتین در نیترا، دانشگاه پرشوف، دانشگاه ترناوا، دانشگاه پزشکی اسلواک در براتیسلاوا، و کالج بهداشت و کار اجتماعی سنت الیزابت در براتیسلاوا نیز امکانپذیر است، اما مدارک ارائه شده در این دانشگاه ها هر چند که در کل اروپا معتبر است، در ایران قابل ارزشیابی نیست. هزینه تحصیل رشته پرستاری در اسلواکی چیزی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می باشد که البته این رقم برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی تعیین شده است. در صورتی که متقاضیان بتوانند زبان اسلواک را آموخته و مدرک این زبان را ارائه دهند، می توانند به صورت رایگان به تحصیل رشته پرستاری در این کشور مشغول شوند.

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پرستاری و دریافت وقت مشاوره از طریق شماره ذیل با موسسه علم و هنر میثاق تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را تکمیل فرمایید:

021-88662181

اینستاگرام ماکانال ما
مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top